Wyspy

Chorwacka wyspa Brac

Niezwykłe chorwackie wyspy na wczasy

W granicach Chorwacji znajduje się najliczniejszy archipelag wysp i wysepek na Adriatyku. W skład tego rozległego archipelagu wchodzi: 698 wysp, 389 wysepek, 78 raf,  a to powoduje że jest to drugi po Grecji, co do liczebności archipelag na Morzu Śródziemnym.  Spośród wszystkich 698 wysp tylko 47 jest zamieszkanych przez co najmniej jedną osobę.
Na wiele z chorwackich wysp można dostać się promem, więc jeśli nie chcemy rozstawać się z samochodem to nie będzie z tym problemu. Promy docierają na Hvar, Krk, Rab, Mljet, Pag, Brac, Korculę i wiele innych cieszących się popularnością wśród turystów wysp.

Wyspa Krk

Jest to największa wyspa z pośród archipelagu Chorwackiego a zarazem największa na Morzu Adriatyckim, jej powierzchnia to 406 km 2. W 1980 roku ukończono budowę połączenia wyspy Krk ze stałym lądem. Wybudowana przeprawa czyli most Krcki ma długość 1430 m. Dzięki temu jest to najłatwiej dostępna wyspa dla wybierających Chorwację jako swoją wakacyjną destynację. Alternatywnie na wyspę można się dostać poprzez połączenie lotnicze do miasta Rijeka. Lotnisko znajdujące się na wyspie ma status międzynarodowego i oferuje połączenia bezpośrednio z polskich miast. Obecnie są to połączenia czarterowe. Z Krk promem można dostać się również na wyspę Rab.

Wyspa Rab

Wyspa dostępna jest tylko promem z Jablanca, Rijeki, Zadaru, Loparu (wyspa Krk) do Baszki. Aby dostać się na wyspę Rab musimy przeprawić się promem spośród wymienionych alternatyw najlepiej zrobić to zw małej miejscowości Stinica tuż przed Jablanac. Dojazd do tej mieściny nie jest skomplikowany, ponieważ prowadzi tam tylko jedna droga numer 8, od tej drogi należy w pewnym momencie odbić (najlepiej kierować się znakami lub nawigacją) na drogę 405. Jadąc tą drogą szybko zobaczymy kierunkowskazy do portu.
Jeśli chodzi o prom na Rab to w sezonie trzeba dysponować dużą ilością czasu i cierpliwości. Zasadniczo kursują tam stale 3-4 promy z doświadczona załogą, dzięki czemu załadunek i rozładunek przebieg dość sprawnie. Mimo to należy się przygotować na to, że kolejka do promu bywa dość długa, szczególnie w sezonie turystycznym. Planując ten punkt podróży warto celować na wczesny ranek, najlepiej 5:30-7:00 rano. Wówczas jest szansa, że kolejka będzie rozsądnych rozmiarów. Rejs trwa około 15 min.
Jeśli chodzi o koszty to:
Cena za osobę dorosłą (od 12 lat) – 17 kun
Cena za dziecko od 3 do 12 lat – 7 kun
Cena za auto osobowe do 2 m wysokości i 5 m długości – 98 kun
Cena za motocykl – 32 kuny

Chorwackie wyspy

Wyspa Brac

Na Brac można dostać się w różny sposób, między innymi podróżując samochodem. Jadąc przez Chorwację trzeba kierować się do Splitu lub Makarska na Riwierze Makarskiej.
Ze Splitu funkcjonuje przeprawa promowa do Supetaru, trwa ona około 50 minut lub z Makarskiej do miejscowości Sumartin i trwa około 60 minut. Należy pamiętać, że poza sezonem prom do Supetar kursuje 9 razy dziennie, a z Makarskiej do Sumartin tylko 3 razy dziennie. Natomiast w sezonie połączenia promowe Split – Supetar są 14 razy dziennie a Makarska – Sumartin 4 – 5 razy (więcej na: www.bracinfo.com/pl/wyspa-brac-prom).

Cennik promu ze Splitu
Cena za osobę 33 kn
Auto nie przekraczające 2,00 m wysokości i 5 m długości 160 kn
Motocykl 70 kn
Rower 38 kn

Cennik z Makarskiej
Cena za osobę 33 kn
Auto nie przekraczające 2,00 m wysokości i 5 m długości 160 kn
Auto powyżej 2,00 m wysokości i 5 m długości 276 kn
Motocykl 70 kn
Rower 38 kn

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz