Wyspa Korcula

Chorwacka Wyspa Korcula

Wyspa Korcula znajduje się w południowej Dalmacji i jest jedną z najpiękniejszych wysp w Chorwacji. Słynie ona ze śródziemnomorskiego klimatu, przepięknych widoków i bogatych tradycji muzycznych. Co można zobaczyć na Wyspie Korculi oraz o czym powinni wiedzieć turyści planujący wakacyjny wyjazd do tego chorwackiego zakątka?

Niezwykły klimat na wczasach w Korculi

Wyspa Korcula leży pomiędzy wyspami Hvar i Lastovo oraz Półwyspem Peljesac. Zwiedzaniu tego pięknego miejsca sprzyja często pogoda – w sezonie letnim liczyć tu można na bardzo wysokie temperatury i brak opadów deszczu. Co więcej, Korcula uznawana jest za najbardziej zieloną wyspę na Morzu Adriatyckim, a jej śródziemnomorski klimat pozwala na podziwianie tam gajów oliwnych, drzew cytrusowych i oczywiście krystalicznie czystej wody. Na wczasy w Chorwacji i pobyt na wyspie Korcula najlepszy jest okres od czerwca do września, gdy termometry wskazują tam często ok. 30ºC, a opady zdarzają się rzadko i są przelotne.

Ta zamieszkała przez około 17 tysięcy osób wyspa, mieści się na powierzchni obejmującej trochę ponad 270 km². Co ciekawe, jej długość to 46.8 kilometra, a szerokość to niecałe 8 kilometrów. Najwyższymi szczytami wyspy są: Kom (510 m n.p.m.) i Klupca (568 m n.p.m.). Do największych miejscowości zaliczają się zaś: miasto Korčula, a także Vela Luka, Žrnovo i słynąca z renesansowej dzielnicy Lumbarda. Samo miasto Korčula powstało w XIV wieku i nadal może pochwalić się średniowiecznymi murami i basztami. Natomiast z lotu ptaka, kształt jego klimatycznych uliczek przypomina rybi szkielet.

Korcula – co zobaczyć i zwiedzić?

Jeśli chodzi o wczasy w Chorwacji, Korcula jest idealnym miejscem, by spotkać zróżnicowane plaże:
– szerokie i piaszczyste – w miejscowościach Bilin Zal, Lumbarda i Luka Korculanska;
– kamieniste – ulokowane między skałami przy kameralnych zatoczkach.
Długa linia brzegowa sprawia, że wyspa jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych (nurkowania, kitesurfingu i windsurfingu).

Jacht na wyspie Korcula

Korcula jest także miejscem z atrakcjami turystycznymi. Można zwiedzić tam między innymi:
– Jaskinię Vela Spilja oraz Samograd.
– Dom Podróżnika Marco Polo – teraz jest to muzeum, wewnątrz którego stoją figury woskowe przedstawiające Marco Polo oraz związane z nim osoby. Znajdują się tam również przedmioty odnoszące się do wydarzeń z życia podróżnika.
– Renesansową dzielnicę miasta Lumbarda oraz kamienną tablicą Psefizma (liczącą sobie 2300 lat), znajdującą się przy wejściu do miasta.
– Zabytkowe kościoły oraz katedrę św. Marka (gdzie na ścianach wiszą m.in. obrazy autorstwa Jacopo Tintoretta).
– Stare Miasto i port w miasteczku Korcula.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Ta chorwacka wyspa, tak jak inne części kraju, pozwala obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej na przekroczenie chorwackiej granicy na podstawie ważnego dowodu osobistego (na pobyt do 90 dni). Warto jednak mieć ze sobą także paszport, bo umożliwi on skorzystanie z usług medycznych. Na wczasach w Chorwacji obowiązującą walutą jest tamtejsza jednostka monetarna: kuna (a 1 kuna to 100 lip). Waluty obce wymieniać można zaś we wszystkich bankach, kantorach, urzędach pocztowych, a nawet w hotelach.

Na wyspie, tak jak w całej Chorwacji, obowiązuje taki sam czas lokalny jak w Polsce. Jest to miejsce słoneczne, zielone i pełne wartych zwiedzenia zabytków i atrakcji. Korcula to więc wymarzone miejsce na prawdziwy wypoczynek i poznawanie nowych, niesamowitych miejsc.