Wyspa Hvar

Wyspa Hvar w Chorwacji

Wyspa Hvar to magiczne miejsce, pełne bajkowych krajobrazów. Ta niezwykła chorwacka wyspa jest uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie. To idealne miejsce dla kochających ciszę, spokój i piękno. Pachnie lawendą, zachwyca rajskimi, zacisznymi plażami i zachęca do aktywnego wypoczynku. Poza tym Hvar słynnie z wspaniałej oliwy z oliwek oraz znakomitych win.

Miejsca warte zobaczenia na Wyspie Hvar

Będąc na wakacjach na wyspie Hvar koniecznie trzeba zobaczyć miasto o tej samej nazwie. Rozrywkowe i gwarne stanowi ciekawy kontrast do reszty miasteczek i zakątków. Co roku mnóstwo turystów chce zobaczyć to miejsce. Przyciąga ich tutejszy wenecki plac – Trg sv. Stjepana z XV wieku, lokalne produkty, wina, zioła, szczyt wznoszący się nad miastem, twierdza Španjol czy zapierające dech w piersiach widoki.

Miłośnicy plażowania i brodzenia w wodzie na pewno docenią Piekielne Wysepki, czyli Pakleni Otoci. To najsłynniejsze miejsce kąpielowe na wyspie dla osób, które odpoczywają w mieście Hvar. Stanowi on archipelag 10 malutkich wysepek, gdzie urzekają piaszczysto-żwirkowe plaże. Tutaj też można odnaleźć największą na wyspie plażę dla naturystów – na wyspie Jerolim.

Bardzo piękne jest także miasteczko Stari Grad. Stanowi ono najstarsze chorwackie miasto, które ma ponad 2400 lat. To tutaj działał starożytny geometryczny system podziału ziemi, którego świadectwa można tu wciąż odnaleźć. To najlepiej zachowany plan na całym obszarze śródziemnomorskim, dlatego też został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2008 roku.

Będąc w Satrim Gradzie warto zwiedzić tutejszy Pałac Hektorovića, bowiem można tu doświadczyć niezwykłej renesansowej atmosfery, a także skusić się na długie spacery. Miasto to bowiem jest do tego idealne. Wąskie uliczki prowadzą do takich zakątków jak Plac i Kościół św. Stefana, dzwonnicy z 1753 roku, czy na nadbrzeżną promenadę Riva.

Bardzo ładnym miejscem jest także nieduże rybackie miasteczko Jelsa. Urzeka ono swoją malowniczością, śródziemnomorską roślinnością oraz otoczeniem lasów sosnowych. Poza tym na odwiedzających czekają tu zarówno piaszczyste plaże, jak i skalne, żwirowe zatoczki. Będąc w tym miejscu warto zobaczyć placyk św. Jana, wczesnogotycki kościół Najświętszej Maryi Panny, czy jeden z najpiękniejszych parków w całej Dalmacji.

Hvar posiada także perełkę w postaci wsi Velo Grablje. Można tu zobaczyć interesujące zabytki archeologiczne, historyczne i kulturalne. Dodatkowo miejsce to ma bogatą historię, a droga do niej prowadzi przez pola rozmarynu, lawendy, szałwi, a także przepiękne wrzosowiska. Wartym zwiedzenia budynkiem jest niewątpliwie kościół pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana, a dzięki uprawom lawendy czy rozmarynu miejsce to szczyci się interesującą tradycją dotycząca tworzenia olejków eterycznych z tych roślin.

Jak widać wyspa Hvar potrafi zachwycić. Jest też genialnie przygotowana na miłośników jazdy rowerem. Piękne zatoczki, plaże i widoki na długo pozostają w pamięci, a atmosfera sprawia, że chce się tu zostać na zawsze. Niewątpliwie warto wybrać to miejsce na swoje wymarzone wakacje.