Wyspa Brac

Miejscowość Milna na Wyspie Brac

Wyspa Brac to niezwykła chorwacka wyspa, która zachwyca rajskimi plażami, zapierającymi dech w piersiach widokami oraz licznymi atrakcjami. Wyspa ta ulokowana jest w środkowej Dalmacji. Można się tutaj dostać między innymi promem ze Splitu. Najprawdopodobniej Brac to starożytne iliryjskie imię jelenia, który był obiektem kultu dawnych mieszkańców.

Co warto zobaczyć na chorwackiej wyspie Brac?

Jednym z bardziej magicznych miejsc, których nie sposób pominąć zwiedzając Brac, jest niewątpliwie Pustelnia Blaca. Znajduje się ona na niedużym płaskowyżu, który ulokowany jest pod wysokim klifem. Pustelnia ta to klasztor, który dziś stanowi muzeum oraz bogate biblioteki. Została ona założona przez mnichów głagolicy, którzy przebywali w tym miejscu aż do 1963 roku.

Kolejnym interesującym zakątkiem są niewątpliwie kamieniołomy, bowiem wyspa Brac słynie z kamieni posiadających wysoką jakość i niesamowity odcień bieli. To właśnie z owych kamieni wybudowano Biały Dom w Waszyngtonie, czy katedrę w Sibeniku.

Warto także zobaczyć Cake Dolomite. To nierówne filary w skale, które wznoszą się aż na dwanaście metrów wysokości i łączą się tworząc dwa łuki. Można je odnaleźć kierując się około dwa kilometry na zachód od Nerežišća. Przypominają nieco stary most.

Dobrym pomysłem jest również odwiedzenie niezwykle urokliwej miejscowości Škrip. To jednocześnie najstarsza osada na całej wyspie. Znajduje się ona na wysokości 251 metrów n.p.m. i oferuje takie atrakcje jak Muzeum Wyspy Brac, wspaniałe widoki, czy pałac rodziny Ceriniciów z XVI wieku.

Koniecznie trzeba się też wybrać do skansenu Dol, które posiada unikalne, rzadkie i bardzo interesujące kolekcje eksponatów. Nie można znaleźć takich nigdzie indziej na ziemi. Znajdują się tu chociażby pierwsze kamienne ule pochodzące z XVI wieku.

Zwiedzając Brac nie można pominąć Smoczej Jaskini, czyli Zmajeva špilja, która ulokowana jest około 300 metrów n.p.m. Można ją odnaleźć pomiędzy wioską Murvica, a miejscowością Bol. Położona jest ona w niezwykłym miejscu, bowiem w otoczeniu dziewiczej śródziemnomorskiej natury. Jest ogromna, a oprócz tego zachwyca płaskorzeźbami, które znajdują się w jej wnętrzu. Czasem mówi się o niej też – Jaskinia Dragona.

Brac to także możliwość uprawiania sportów wodnych. Wiele tu interesujących miejsc do nurkowania, jak chociażby niezwykła jaskinia Lucice, która położona jest na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Jaskinia ta ulokowana jest w największej zatoce rejonu, posiadającej pięć odnóg. Zaraz przy wyjściu zatok, zaledwie 5 metrów od brzegu, można znaleźć wejście do jaskini. Warto też spróbować windsurfingu – na wyspie oferowane są zarówno kursy dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Wyspa Brac to przepiękne miejsce, które potrafi zachwycić. Oprócz niezwykle urokliwych zakątków urzeka ono także specjałami chorwackiej kuchni, pysznymi winami (takimi jak Bolski Plavac, produkowany tu lokalnie), czy możliwością uprawiania sportów wodnych. Niewątpliwie każdy znajdzie tu coś dla siebie, jednocześnie zakochując się w tym miejscu i planując kolejny wyjazd.