Przyroda w Chorwacji

Cuda natury w Chorwacji

Chorwackie cuda natury

Chorwacja to kraj pełen cudów, zwłaszcza jeśli chodzi o naturę. Można tu świetnie odpocząć leniuchując na łonie przyrody, a kraj ten znajduje się w wyjątkowym miejscu, jeśli chodzi o położenie geograficzne. Przeplatają się tutaj bowiem różne wpływy klimatyczne, dzięki czemu krajobrazy są naprawdę różnorodne. Dodatkowym atutem Chorwacji jest to, że występują tu niezwykle zróżnicowane gatunki zwierząt i roślin.

Chorwacja kusi niezwykle pięknymi parkami narodowymi pełnymi cudów natury. Można tu odpoczywać, spacerować i cieszyć się wyjątkowymi widokami. Jednym z takich perełek tego kraju jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Znajduje się on na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO już od 1978 roku i kusi przede wszystkim niezwykłymi wodospadami. To aż 300 kilometrów kwadratowych pięknych jezior i lasów, a także takie gatunki zwierząt jak dudki, zimorodki, orły czy sokoły wędrowne.

Warto także zobaczyć Park Narodowy Krka, który ma 142 kilometry kwadratowe powierzchni. Rajskie wodospady i kaskady ulokowane między drzewami to tylko niektóre atrakcje czekające tu na turystów. Co ciekawe na terenie parku zamieszkuje wiele gatunków nietoperzy. Na płaskowyżu Gorski Kotar natomiast czeka Park Narodowy Risnjak posiadający specjalnie wytyczony szlak, a także około 20 zbiorowisk roślinnych.

Z wyjątkowych zakątków znajdujących się w Chorwacji niewątpliwie trzeba również odwiedzić rezerwaty biosfery takie jak Park Krajobrazowy Velebit, na którego terenie znajdują sę dwa parki narodowe – Północny Velebit oraz Paklenica. Niezwykły jest także transgraniczny rezerwat Mura-Drava-Dunaj czy parki krajobrazowe Lonjsko polje i Kopacki rit.

Inne wyjątkowe miejsca – perełki przyrodnicze do okrycia

Prócz unikalnych parków narodowych czy rezerwatów biosfery Chorwacja to również przepiękne góry, rajskie wybrzeże oraz niezwykłe widoki. Wśród perełek przyrodniczych niewątpliwie można wymienić jedno z bardziej magicznych miejsc jakim jest Modro jezero, czyli Błękitne jezioro. Ma ono niesamowity kolor i dodatkowo znajduje się w kanionie, co sprawia, że prezentuje się jeszcze piękniej.

Niezwykle interesujące jest także Czerwone jezioro, czyli Cerveno jezero. Znajduje się nieopodal zbiornika wodnego w odcieniu bajecznego błękitu, a swoją nazwę otrzymało ze względu na barwę kanionu w jakim się znajduje. To najgłębsze jezioro w Europie i łączą się z nim liczne legendy oraz opowieści.

To tylko niektóre z perełek przyrodniczych czekających na turystów w Chorwacji. Kraj ten bowiem pełen jest niespodzianek sprawiających, że chce się tu nieustannie wracać i odkrywać coś nowego. Górskie szczyty, dzikie plaże wciąż nieodkryte przez masową turystykę, parki narodowe pełne unikalnych gatunków zwierząt i roślin – warto dać sobie więcej czasu na zobaczenie tych wszystkich cudów Chorwacji.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz