Miejsca na wypoczynek

Split na wakacje w Chorwacji

Gdzie najlepiej wypocząć w Chorwacji?

Chorwacja pomimo, że jest jest niewielkim krajem ma wiele do zaoferowania turystom. Począwszy od przepięknych piaszczystych plaż, urokliwych zatoczek z krystalicznie czystą wodą poprzez ciekawe miejsca, takie jak zabytkowe miasta i budowle wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeśli zaplanujemy wyjazd do Chorwacji samochodem zyskamy niezależność i możliwość dotarcia do bardzo wielu ciekawych i wartych obejrzenia miejsc.
Jeśli chcemy zobaczyć pozostałości budowli rzymskich i poczuć ducha historii to miejscem obowiązkowym do odwiedzenia powinien być Solin. W niewielkiej odległości od Splitu, bo zaledwie 8 km znajdują się ruiny starożytnego miasta Salona, niegdysiejszej stolicy Dalmacji, zarazem jednego z najbogatszych i najliczniejszych miast I w. p.n.e.
W Salonie w 244 roku urodził się cesarz Dioklecjan, którego pałac znajdował się w Splicie. Z tego niegdyś olbrzymiego miasta leżącego na przecięciu szlaków turystycznych do dzisiejszych czasów przetrwały ruiny amfiteatru, bazyliki, a także wczesnochrześcijański cmentarz św. Dujamy, częściowo zachował się układ dróg, a także bramy wjazdowe.

Split i inne ciekawe miejsca na urlop

A ponieważ do Splitu już stąd niedaleko to również warto się się do niego wybrać. Jest to drugie co do wielkości chorwackie miasto.
Do jego największych atrakcji należy budowany w latach 295-305 pałac Dioklecjana, który był ogromny. Po dziś przetrwały jedynie ruiny, a dawne korytarze to po prostu dziś ulice starego miasta.
Pałac został zbudowany na prostokącie o wymiarach 215 na 181 m, otoczony murami o wysokości 26 m zwieńczonymi 16 basztami. W obrębie dawnej rezydencji Dioklecjana obecnie mieści się 220 budynków, które w większości zostały wybudowane w XVIII w. Oprócz wielkości pałac zachwycał bogatymi zdobieniami i wykończeniem, Dioklecjan nie liczył się z kosztami, marmury do budowy sprowadzano z Grecji, Włoch, Brac, a kolumny i sfinksy z Egiptu.
Na wschodniej stronie pałacu znajduje się dawne mauzoleum Dioklecjana, które w VII w. zostało przekształcone w katedrę. Z czasem była ona wielokrotnie przebudowywana, jednak został ślad po czasach rzymskich – to kolumny korynckie i fryz nad nimi, na którym można zobaczyć Dioklecjana wraz z żoną oraz różne sceny z mitologii. Z czasem katedra w czasie kolejnych remontów i rozbudowywania jej otrzymała wysoką na 61 m dzwonnicę wybudowaną w stylu romańskim. I chociaż budowano ją na przestrzeni od XIII do XVII w. to niestety już w XVIII w. trzeba było ją rozebrać, bo się przechylała. Ponownie została wybudowana na początku XX wieku i służy wiernym do dziś.
Vis a vis katedry znajduje się Świątynia Jupitera, która od VII w. jest chrześcijańskim baptysterium. Można tu podziwiać przepięknie wykonane, a pochodzące z VII wieku sarkofagi, fryzy na ściana ze scenami biblijnymi, pod posadzką znajduje się krypta, w której dawniej odprawiano nabożeństwa, a wejścia do niej strzeże sfinks.

W czasie wędrówek po Splicie warto zajrzeć do licznych tutejszych muzeów i galerii. Na starówce w pałacu Papalić znajduje się Muzeum Miejskie, w którym można zapoznać się z wystawami poświęconymi historii miasta i jego rozwojowi na przestrzeni lat. Doskonały jego uzupełnieniem jest Muzeum Archeologiczne wraz z Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych.
W ich zasobach można zobaczyć biżuterię, ceramikę, szkło, ale i nagrobki, broń.

Trogir na wczasy w Chorwacji

Co jeszcze zobaczyć w Chorwacji?

Nieco młodszym, bo prezentującym typowo średniowieczną zabudowę i architekturę miastem jest Trogir, a leży w odległości około 30 km od Splitu. Do zabytków, które warto zobaczyć należy katedra św. Wawrzyńca, jej budowa w stylu romańskim rozpoczęła się w XII wieku i trwała przez kolejne stulecia. Wejście do katedry zdobi portal Radovana, po jego bokach stoją lwi i posągi Adama i Ewy. Na portalu wyrzeźbione są sceny biblijne, roślinne, jest św. Wawrzyniec.
Jednak to z czego miasto jest najbardziej znane to Fort Kamerlengo wraz z murami obronnymi.
Torgir oprócz niezwykłych zabytków ma też do zaoferowania turystom plaże Okrug – jest ona żwirowa i oraz piaszczysty Pantan, który ze względu na swoje położenie w pobliżu lasu doskonale się nadaje dla rodzin z małymi dziećmi, bo można tu znaleźć naturalny cień.

Chorwacja oprócz pozostałości po czasach rzymskich czy zabytków z późniejszych okresów ma turystom do zaoferowania też inny rodzaj wypoczynku i rozrywki.
Z racji swojego położenia nad Adriatykiem pełno tu miejscowości typowo wypoczynkowych, kurortów zlokalizowanych w pobliżu piaszczystych plaż, zatoczek i różnych tego typu urokliwych miejsc. Najpopularniejsze miejscowości turystyczne to Makarska, Zadar, Kasteli, Klek, Vodice.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz