Dubrownik

Dubrownik na wczasy

Wczasy w Chorwacji – Dubrownik

Dubrownik to jedno z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji. To miasto, które zachwyca, fascynuje i sprawia, że chce się tutaj zostać jak najdłużej. Ulokowany pomiędzy stromymi wapiennymi zboczami a Morzem Adriatyckim stanowi niewątpliwie malowniczy zakątek świata. Dubrownik został założony przez greckich uchodźców z wyspy Epidaurus w VII wieku. Było wtedy nazywane Laus. Dziś zaś stanowi miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Chorwacji, bowiem miasto to zapada w pamięć.

Co warto zobaczyć w magicznym Dubrowniku?

Dubrownik zachwyca przede wszystkim Starym Miastem, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Miejsce to w pełni zasłużyło na to odznaczenie. Na turystów bowiem czeka tutaj średniowieczny system fortyfikacji miejskich, który nie zmienił się prawie w ogóle od XVII wieku, a także takie budowle jak Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy kościół św. Błażeja. Na pewno warto przejść się główną ulicą Stradun, czy uliczkami pełnymi straganów i kolorów.

Dubrownik zachwyca również Wielką Fontanną Onufrego. Co ciekawe na pierwszy rzut oka wcale nie przypomina ona swoim wyglądem fontanny, raczej ogromną budowlę, która niegdyś była bogato zdobiona. Powstała w 1438 roku jako celebracja ukończenia budowy wodociągu. Została ona zniszczona przez trzęsienie ziemi w XVII wieku i do dziś można podziwiać jedynie szesnaście rzeźbionych masek, z których wypływa woda. Jednakże mimo tego warto zobaczyć to miejsce. Zwłaszcza, że myjąc ręce pod wszystkimi szesnastoma kranami zgodnie z ruchem wskazówek zegara można liczyć na spełnienie życzenia.

Równie ciekawym miejscem jest Plac Luza z pałacem Sponza, który reprezentuje styl gotycki i renesansowy. Powstał on w latach 1516-1522 i spełniał różne funkcje. To także jeden z bardzo niewielu budynków, którym udało się przetrwać trzęsienie ziemi w 1667 roku. Obecnie pałac jest siedzibą Archiwum Republiki Dubrownickiej, w której znajduje się niezwykła kolekcja manuskryptów.

Architektoniczne zabytki w Dubrowniku

Zwiedzając Dubrownik nie warto zapominać o takich perełkach jak Pałac Rektorów czy Kolumna Rolanda. Ta ostatnia często bywa najlepszym punktem do spotkań. Pałac Rektorów zaś, ulokowany obok pałacu Sponza, posiada ślicznie zdobione kolumny z marmuru pochodzącego z Korculi. W jego wnętrzu zaś czeka przepiękny dziedziniec z krużgankami, w którym często można wysłuchać koncertów muzyki klasycznej. Odbywają się one przede wszystkim latem. Co ciekawe czeka tutaj zegar z historią, bowiem zatrzymał się ona w momencie, gdy wojska marszałka Marmonta wkroczyły do Dubrownika, czyli o 5:45. Obecnie w pałacu tym znajduje się Muzeum Miejskie, które niejako odsyła do wcześniejszych czasów, w których miasto wyglądało zupełnie inaczej.

Dubrownik to niezwykłe miasto, pełne magii i historii. Można się tu zrelaksować przechadzając się wśród barwnych uliczek i zafascynować oglądając tutejsze zabytki. Jednocześnie metropolia ta słynie z bajecznych widoków, a jej ulokowanie sprawia, że nie sposób zwiedzić Chorwacji bez wjazdu do Dubrownika. Zaleca się zaś pozostanie tu na dłużej, ilość kawiarenek i dobrych restauracji zachwyca, a atmosfera tego miasta potrafi zauroczyć. Wczasy w tej „Perełce Adriatyku” na pewno będą obfitować w coraz to ciekawsze atrakcje.

Zapisz